Tarafsız Gerilim - Antu.com

 

Tarafsız Gerilim
“Ya o Çatı Çökseydi?”

Çatı değil, üzerine çıkılmaması gereken bir yağmur oluğu aslında. Allah korudu.

O “çatının” altındakilerin üstündekilerin giydikleri formanın benim için hiçbir önemi yok. İnsan yaşamının renkleri sarı kırmızı, sarı lacivert olamaz…

Elbette dünya markası, IFFHS lideri, batıya açılan pencere Galatasaray spor kulübünün ihmalini yok saymıyorum. Belediyeye parasını ödemediği için stadyuma itfaiye getirmediği gazetelerde manşet olan duyarsız bir Galatasaray yönetiminden bahsediyoruz…

Galatasaray seyircisinin Volkan’dan tahrik olduğu konusu da kocaman ama kocaman bir yalan. Sulu maçta Fenerbahçe şampiyon oldu diye tahrik olmuşlardı, Sahaya soba borusu atılan maçta Tuncay’dan tahrik olmuşlardı, geçen yılki kupa maçında Lugano hakeme dürbün işareti yaptı  diye… Bahane arama hastalığına tutuldunuz mu tedavisi zor. Tüm bu yaşananlardan hicap duyan Galatasaraylıların varlığını da biliyorum ve ayrı tutuyorum.

İsimleri özeline ineresek:

Sabri her maçta küfür ediyor, ağzı dursa elleri oynuyor. Sonuç?

Beşiktaş’ta oynadığı dönemde, Nobre’nin (en hafif ifadeyle söylemek gerekirse) poposuna çimdik atan, Pazar akşamı Lugano’yu ısıran ve kariyerindeki 10 kırımızı kartın (biri zaten Fenerbahçe formasıyla) 3`ünü Fenerbahçe maçlarında gören Emre Aşık sütten çıkmış ak kaşık.

Ümit Karan, Arda, Lincoln, Ayhan her düdükte (her‘in altını çizdim umarım çıkar)  hakem, “taç atışını hatalı kullanmanız nedeniyle karşı takıma bir gol yazıyorum şimdi skor 1-0” demiş gibi gazozlarına uyuşturucu katılmış masum bir gencin hayret ifadesiyle bakıyorlar. Amerikan filmlerindeki mahkeme sahnelerinde “itiraz ediyorum” diyen avukatlardan daha fazla her şeye itiraz ediyorlar. Sonuç? Hangisi Alex De Souza’dan fazla kart görmüş?

Bülent Korkmaz yüzünden “dudak okuma” uzmanları işsiz kalacak zira o kadar akıcı ve yalın derdini anlatıyor ki herkes anlıyor. Acaba ceza alır mı?

Fenerbahçe için sezon başındaki endişelerimizin çoğu çıktı diye mutlu falan değilim. Emre Belezoğlu çubuklu formaya zarar verir demiştik. Lütfen “ama çok koşuyor” falan denmesin!

Lugano‘nun sporcu hırsı ile kenar mahalle kabadayısı diklenmesi arasında çok ince bir çizgi var. Çok sık o çizgiyi ihlal ediyor… Zico yüzünden disiplinsizdi, kendini kaybediyordu. Neyse şimdi sorunlar çözüldü…

Semih Şentürk gözbebeğimiz. Kolunda o bant varken o kavgaya girmeyecek, girerse dayak yese de cevap vermeyip kan revan içinde kalacak ama herkesi ayıracak. Başkası olsa “Vuracaksa da nakavt edecek” derdim ama Semih için demiyorum…

Fenerbahçe için 89 dakikayı “Güiza’nın geleneksel beceriksizliği, takımın perişan kondisyonu” Galatasaray için “yine olmadı” diye özetleyecek ve basketboldan bahsedecektim… Haftaya inşallah.

Bozkurt K.Yılmaz
bky@tnn.net

"Gerek erkek ve gerekse kadın sporcular, yüksek dozda ve uzun süreli steroid kullanırlarsa, agresif davranış bozuklukları (sinirli, kavgacı, saldırgan) gösterirler. Başlarda bu ruh hali sporcuya etkili bir çalışma hırsı kazandırsa da sonra bu davranış bozukluğuna dönüşür. Her zaman kavgaya hazır sinirli bir sporcu yaratılışı kazanır, ilaçları kullanırken göstereceği yüksek form büyük bir egoizm ve üstünlük duygusu yaratırken, bıraktıkları zaman meydana gelecek düşüş de moral bozucu ters etki yapar.”

Bunlar Özer Baysaling’in, “Sporda Her Yönüyle Doping” eserinde yapılan alıntı.

Burada önemli olan kelime “streoid”. Yani Arda’nın Bursaspor maçı öncesindeki testinin pozitif çıkmasına neden olan madde. Arda’nın testi pozitif çıkıyor çünkü stereoid içeren ağrı kesici olan "metilprednisolone" kullanıldığı belirleniyor. Bu maddeden daha önce Ayhan Akman 1996–97 sezonunda 6 ay, 1998–99 sezonunda Petrolofisi’nde oynayan İlker Öymez 6 ay, Mersin İdmanyurdu’nda oynayan Murat Erdoğan 6 ay ceza almışlar.

Daha fazla açıklama ve yoruma gerek var mı? Arda’nın Pazar günkü maçtaki hal ve hareketlerini başka izah edebilecek birisi var mı?

Ali Sami Yen’deki Fenerbahçe maçları, artık Galatasaraylı futbolcular için seyirciye yaranma, yalakalık yapma ve kahraman olma maçları haline gelmiş. Daha ilk dakikadan başlıyorlar elleriyle kollarıyla tribünlere oynamaya, kendilerini darbe olmadan yerlere atmaya, rakip futbolculara dayılanmaya. Her karara tepki her karara el kol hareketleri. Nedir o Sabri’nin, Emre Aşık’ın, Sanctis’in halleri ve tavırları? Seyirciyi kışkırtmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Onlar da zaten kışkırmaya yer aradıkları için hiç sorun olmuyor çünkü bir de 10 yıldır Kadıköy’de beraberlik dahi görememenin getirdiği psikolojik bozukluk ve eziklik var. Bundan dolayı da Kadıköy’de gayet güzel, dostane, centilmence geçen maçlar gidiyor, sahaya yabancı madde ve cisimlerin uçuştuğu, küfürden başka tezahüratın yapılmadığı maçlar geliyor. Tercüman Samet Güzel’in başına gelen madde kanyak şişesi. Hadi çakmak, bozuk para kontrolden geçerken saklanır, bu kanyak şişesi. Adam oraya gelmiş, kanyağı içip zil zurna sarhoş olmuş, bir de sahaya atıp tercümanın başını yarıyor. Bu durumda yapılacak tek şey var, görüntülerden o yaratığı bulup kasten adam öldürmeye teşebbüsten içeri tıkmak. Yarın öbür günü çıkıp da molotof kokteyli atarlarsa şaşırmamak lazım. İçeri kanyak soktuktan sonra benzin ve sülfirik asit mi sokamayacaklar?

Bir de Fırat Aydınus’u öyle bir anlatıyorlar ki düşünüyorum acaba başka maça mı baktım diye. Normal koşullar altında kontrolü elinde tutan bir hakem olsa zaten maçın sonundaki gerginlik olmayacak. Emre, Sabri, Lincoln daha o dakikaya gelmeden oyundan atılacaklar. Fenerbahçe’de ise belki Selçuk kırmızı kart görebilirdi. Orta sahadaki pozisyonda ayağını Ümit Karan’ı görmeden fazla kaldırdı. Ümit Karan’da sırf rakibine kart gösterebilmek için kafasını top sokar gibi yaptı o kadar. Normalde çok kötü bir hakem olan Fırat Aydınus nasıl olduysa bu pozisyonu doğru süzebildi. 90 ıncı dakikaya gelinceye kadar Emre Aşık arkadan basıyor tekmeyi kart yok, Sabri Emre’yi boğarak öldürmeye çalışıyor kart yok, Sanctis yerde suratına darbe almış Semih’İ yakasından tutup havalandırıyor gene kart yok. Lincoln kimsenin teması olmadan, en yakın Fenerbahçeli futbolcuyla arasında yarım metre varken fırlatıp atıyor, hakeme aldatmadan dolayı kart görmesi lazım kart yok. Arkadan bir de ortada bir şey varmış gibi eliyle kart işareti yapıyor, etti mi ikinci sarıdan kırmızı kart? Gene kart yok.

Arkadan televizyon bakıyorum, Galatasaray boşuna para verip televizyon falan kurmasın. Kapı gibi televizyonu var, TRT. Hadi Lig TV’deki, NTV’deki isimleri, Galatasaray’ın resmi yayın organları Hürriyet ve Milliyet gazetelerini hepimiz biliyoruz da devletin televizyonunda bu kadar taraflı yayıncılık artık biraz ayıp olmuyor mu? Spikerlere zaten diyecek laf yok. Bu ülkeye Halit Kıvanç’tan beri bir tane tarafsız, objektif, akıcı futbolcu maçı anlatacak spiker gelmez mi?

Ondan sonra neymiş, maç derbiye yakışmamış. Bu adamlar sahadayken nasıl yakışabilir ki? Yorumcuların asıl dertleri başka. Maçtan önce neredeyse tamamı diyor ki “Her iki tarafa da galibiyet lazım, bu maç berabere bitmez.” Böyle bir mantık olabilir mi? Neyse maç berabere bitiyor, tabi kimse kendilerin dönüp de “Hani maç berabere biterdi? Ne oldu?” diye sormadığı için başlıyorlar futbola saydırmaya. Yoksa kendileri harika bir mantık yürütüp gerçekçi tahminde bulundular ama bütün suç futbolda işte. Türk futboluna yabancı hakem kadar yabancı yorumcu da şart görünüyor.

Bu işin tek çaresi var. Federasyon saha kapama veya seyircisiz oynama cezası verecek ama önümüzdeki sezonlardaki Fenerbahçe maçları için. Şimdi muhtemelen Galatasaray bir ceza alacak, ya seyircisiz oynayacak ya da başka bir şehirde oynayacak maçı. Bir sonraki iç saha maçı Ankaraspor ile. Bu verilen ceza Fenerbahçe maçında oluyor ama yararlanan, kendine avantaj sağlayan takım Ankaraspor. Önce bu çarpıklığı düzeltmek lazım. Galatasaray geçen sene 5 maç seyircisiz oynama cezası aldı Fenerbahçe maçında yapılanlar yüzünden. Fenerbahçe’ye ne faydası oldu bu cezanın? Eğer bu ceza 5 sezon üst üste Ali Sami Yen’de oynanacak Galatasaray – Fenerbahçe maçlarını kapsasa bir daha o sahaya çekirdek poşeti atılır mıydı acaba? Gerçi hakem İsmet Arzuman olduğu sürece poşet bile tehlikeli ya neyse. Verilen bu cezanın caydırıcılığı yok, anca ne zaman caydırıcı olur? O taraftar ertesi 2-3 sezon Fenerbahçe maçlarının  seyircisiz oynanacağını bilirse caydırıcı olur.

Ortalığı ilk geren isim Sabri sonra da Emre Aşık. Lugano’yu attırmak için dolanıp duruyor etrafında, sonunda muradına eriyor. Bu arada, bir zamanlar Ankaragücü maçında rakibini ısıran Vedat’a özenmiş olacak ki Lugano’yu ısırmayı da ihmal etmiyor. Arkadan olaylar bitiyor, hakem kırmızıları yağdırırken itiraz eden tek isim kim? Gene Emre Aşık. Kaldı ki o kartı daha ilk yarının ortalarında Semih’e arkadan yaptığı hareketken dolayı çoktan görmeliydi o da ayrı konu. Neyse Emre Aşık futbolu yakında bırakacak diye Galatasaraylılar üzülmesin, alt yapıdan pırıl pırıl bir genç geliyor, Onur Arıkan. 3-0 yenildikleri maçta gördüğü kırmızı kart sonucu kendini kaybederek hakeme saldırmasından anladım ki bu çocuk artık olmuş, rahatlıkla A takımda oynamaya başlayabilir.

Her iki takıma da galibiyet gerekliydi, her ikisi de birbirinin ayağına çelme takıp engel oldular. Şimdi ibre Sivasspor ve Beşiktaş’tan yana. Trabzonspor ve Fenerbahçe o kadar tuhaf maçlarda o kadar tuhaf puanlar kaybedince Trabzonspor berberliğinden sonra potaya girmesi en zor olan takım Beşiktaş üçünü de birden geçiverdi. Bundan sonra iş Sivasspor’a kalmış durumda. Kendi sahalarında oynadıkları maçta Tello’nun yüz kere vursa bir tanesinde kaleyi tutturabileceği şuttan golü yemeselerdi şimdi büyük ihtimalle beşinci büyük belli gibiydi. Gene de en kolay fikstür Sivasspor’da ve belki de son zamanlarda Gaziantepsor’dan sonra şampiyonluk potasına bu kadar yaklaşacak bir Anadolu takımı daha uzun yıllar çıkmayabilir.

Ziya Aktürer
ziyaakturer@yahoo.com

Haber hakkındaki yorumlar;
http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=4&fID=9&kID=31256


14.04.2009

Haber Ara

Tarafsız Gerilim
“Ya o Çatı Çökseydi?”

Çatı değil, üzerine çıkılmaması gereken bir yağmur oluğu aslında. Allah korudu.

Hotel California
Açıklama : Aşağıdaki yazıyı okurken Eagles’ın Hotel California şarkısını dinleme mecburiyeti vardır. Plağı var ...

Yemek Seçimi

2 Haftadır ben özel sebeplerden ,Ziya ise yoğunluktan yazamadık.Ziya hala yoğun,ben de uzun süredir yazmak ...


Hırslandıran Antipati

4 Mayıs 1989.Rahmetli İslam Çupi “Fenerbahçe Yenilmez” diye yazmış.Hangi maçtan sonra yazmış diye soranlar ...


Yakaları Kaldırma Zamanı
6 puan farkla liderken iki deplasmanda kaybedilen 6 puan.Kredimiz tükenmiş olarak şimdi evimizdeyiz ve 3-0 yen ...

13 Nisan 2003 ve Tuhaflıklar Silsilesi

“Hocam bizim hesabı alalım” .
Kebapçının sahibi saman kağıdına yazılmış adisyonu metal tabakla masaya bı ...


Yavuz Hırsız

Ligin yarısından fazlası geçmiş durumda. Bir çok takımın hakem hatalarından şu ana kadar canı yandı, Trabzo ...


İslam Çupi`den Yorumlar ve Galatasaray`dan Klasik Taktikler

Geçen hafta İslam Çupi’yi ölümünün yıldönümünde saygıyla andık.Bazen “hayatta olsaydı Alex’i hangi akla sığ ...


Pelerinli Adamlar
“Pelerinli Adamlar” sözünü ilk defa değerli arkadaşım Kansu Şarman’dan  duymuştum. Endüstriyel Futbolun e ...

13 Yıl Önce, 13 Yıl Sonra

Fenerbahçe, Trabzonspor ile oynayınca akla hemen “Aykut Kocaman” geliyor… 13 sene önceye dönelim ve bilmeye ...


Şimdi Haberler!

Medya takip merkezinin haberine göre 2008 yılında Fenerbahçe ile yazılı ve görsel basında 220 546 haber çık ...


Are You Doping?

Gün geçmiyor ki Türk futbolunda bir skandal daha patlak vermesin. Önce Ulusoy’un, Türk futbolunu b ...


Maç Böyle Yönetilmez, Hak Öyle Yenmez

Bu haftaki yazımız epeyce uzun ama bazı şeyler çabuk unutuluyor kısa kesilemiyor.

Bozkurt K ...


Ağla, Kazan
Galatasaray – Beşiktaş derbisinin neticesi daha geçen hafta belli olmuştu. Kimse, özellikle de Beşiktaşlılar b ...

En Büyük Ceza Mayıs Ayında

“3.Sayfa Haberi” dendiğinde aklımıza “damadını damdan attı- baldızını balta ile doğradı, bankacı sevgilisi ...


Derbinin Seyrini ve Aragones`i Anlamak

İslam Çupi,1989’daki 4-3 lük Fenerbahçe-Galatasaray maçı sonrası yazdığı “Fenerbahçe Yenilmez” başlıklı yaz ...


Derbi Öncesi

Fenerbahçe – Eskişehir maçını izledikten sonra ertesi günü gazetelerin neler yazacaklarını çok merak ettim. ...


Bünyamin Sivriselvi

2004-2005 sezonun 30.Haftası…Yer Kadıköy,Rakip Trabzonspor…

Fenerbahçe maçı 2-1 kazanıyor v ...


Numaralara Anlam Katanlar
Artık futbolcular milli maçlarda formalarına istedikleri numarayı alamıyorlar. Hal böyle olunca isim de yazılm ...

İlk Değil...

“ERDİ SAĞLAM 500 MİLYON LİRAYA FENERLİ OLDU” Bu haberi duyduğumuzda ligi rahat rahat şampiyon kapatacağımız ...

Sayfa: 1.2.3.4.5.6.7.8.9....10


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2020 Antu.com